مزارات ایران و جهان اسلام

سایت علمی پژوهشی زیارتگاه های ایران جهان اسلام (امامزاده ، بقعه، آرامگاه، مقبره، مزار، گنبد، تربت، مشهد، قدمگاه، مقام، زیارت، معرفی عالمان انساب، کتابشناسی مزارات و زیارت و انساب

آرامگاه میرغیاث الدّین ـ تربت جام‏

این آرامگاه در روستاى بزد، در 17 کیلومترى جنوب غربى تربت جام قرار دارد. در داخل قبرستان این روستا، بنایى وجود دارد که به مقبرة «میر غیاث الدّین» معروف است و داراى قبرى در فضاى باز و جلوى ایوان است. نقشة آن، مربّع شکل به ابعاد 5/13×5/13 متر است که نماى اصلى آن در جبهة شرقى، داراى ایوانى به ابعاد 5/5 متر عرض، 90/3 متر طول و 60/8 متر ارتفاع با طاق‏هاى دو طبقه در طرفین است. در محور اصلى بنا، ایوانى است که در وسط ضلع شرقى جاى گرفته است. این ایوان، داراى پوشش نیم گنبدى با نیم کاربندى 24 ضلعى و دو سه کنج است.

در طرفین ایوان، طاق‏نماى دو طبقه‏اى قرار دارد که در طبقة پایین هر دوی آن‏ها، تنها پلّکانى تعبیه شده است. پلّکان طاق‏نماى سمت راست، به حجره‏اى به ابعاد 30/2×50/3 متر و طاق‏نمایى با سقف کانه پوش که داراى سه کنج و نیم کاربندى 16 ضلعى است، راه پیدا مى‏کند. در طاق‌نماهاى سمت چپ (جنوب شرقى)، پلّکان به حجرة کوچکى در پشت طاق‌نماها و سپس مستقیماً به پشت بام منتهى مى‏شود.

از طریق درى که در انتهاى ایوان و نیز اتاقى که در گوشة شمال شرقى بنا قرار دارد، مى‏توان به داخل بنا راه یافت. این بخش از بنا، به صورت مستطیل شکل با ابعاد 5×11 متر و حجره‏هاى کوچکى در گوشه‏هاى اضلاع شمال غربى، جنوب غربى و جنوب شرقى است که در بالاى حجره‏هاى شمال غربى، فضاى کوچکى در داخل سه کنج دیده مى‏شود. پوشش این بنا، شامل دو قسمت است: نخست، جبهه‏هاى شمالى و جنوبى که به صورت نیم‏گنبد با گوشه سازى و کاربندى نیم کار هشت ضلعى است و دیگرى، مرکز بنا که در آن گبندى کاربندى شده بر روى تویزه‏ها استوار کرده‏اند. تزیینات داخل بنا و ایوان، شامل نقوش گیاهى (اسلیمى)، هندسى و کتیبه‏هاى معقلى است که به صورت گچ‌برى و بر زمینه‏اى به رنگ اخرایى و سفید، بریده یا نقّاشى شده‏اند.

محراب بنا، با ارتفاعى در حدود 15/2 متر با تزیینات پرکار و آیات قرآنى کار شده است. به نظر مى‏رسد که این بنا، در دورة صفوى ساخته و در دوره‏هاى بعدى تزییناتى بر آن افزوده شده باشد و احتمالاً به عنوان مسجد و نمازخانه کارآیى داشته است.

جمعه ۱۹ شهریور ۰۰ , ۱۲:۴۶ حسینعلی رحمانی

با سلام و خسته نباشید 

در متن ابعاد داده شده ۹۰ باید ۹ و ۶۰ باید ۶ متر باشد با اون ابعاد چنین بنایی وجود ندارد 

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
موضوعات
سایت علمی پژوهشی زیارتگاه های جهان اسلام (معرفی بیش از چهل هزار زیارتگاه)

طراح وبلاگ: سید محمد علوی زاده