مزارات ایران و جهان اسلام

سایت علمی پژوهشی زیارتگاه های ایران جهان اسلام (امامزاده ، بقعه، آرامگاه، مقبره، مزار، گنبد، تربت، مشهد، قدمگاه، مقام، زیارت، معرفی عالمان انساب، کتابشناسی مزارات و زیارت و انساب

امامزاده عبداللَّه اسحاق ـ روستاى برزش آباد مشهد

بقعة این امامزاده در میان قبرستان عمومى روستاى برزش آباد واقع شده و بسیار مورد توجّه اهالى است مشهور به «سیّد عبداللَّه اسحاق، یا عبداللَّه بن اسحاق».

ساختمان بقعه که به صورت چلیپا ساخته شده متعلّق به اواخر دورة صفویّه است که دورة قاجاریّه مرمّت شده و از خارج به شکل مربّع به ابعاد هر ضلع 11 متر است و درِ آن از جانب شمال باز مى‏شود و شامل ایوانى به ابعاد 2×4 و ارتفاع سه متر مى‏باشد. اتاق مرقد داراى چهار صفه کوتاه است و به جهت قطر زیادى که در پایه‏ها پدید آمده، انبار کوچکى احداث شده و گنبد عرقچینى بنا بر همین پایه‏هاى محکم استوار مانده است. گنبد به قطر 3 و ارتفاع حدود 3 متر است و با رنگ سبز نقّاشى شده است. ضریح امامزاده به ابعاد 1×2 متر و زمین زیارتگاه حدود یک هکتار است که قبور زیادى در آن به چشم مى‏خورد. به اعتقاد اهالى، امامزاده عبداللَّه پشت پنج امام چهارم ‰ است اما از سلسله نسب او اطّلاعى در دست نیست.

این بنا به شمارة 15562 و در تاریخ 17/3/1385 به ثبت آثار ملّی و تاریخی رسیده است.

دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۳ , ۲۲:۳۳ محمدباقر تمسکنی
وی از بزرگان ذهبیه بوده و نسب وی بدین شرح است: سیدعبدالله بن عبدالحی بن علی بناشرف بن محمدبن محمد بن علی بن مشرف بن اشرف بن عبدالاعلی بن یحیی بن زین العابدین بن مجتبی بن علی بن حسین بن محمدالاکبر بن احمد بن جعفرشاعر بن محمد بن زید شهید بن امام زین العباد(ع). وی به 789 تا 872 هـ.ق زیست.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
موضوعات
سایت علمی پژوهشی زیارتگاه های جهان اسلام (معرفی بیش از چهل هزار زیارتگاه)

طراح وبلاگ: سید محمد علوی زاده