مزارات ایران و جهان اسلام

سایت علمی پژوهشی زیارتگاه های ایران جهان اسلام (امامزاده ، بقعه، آرامگاه، مقبره، مزار، گنبد، تربت، مشهد، قدمگاه، مقام، زیارت، معرفی عالمان انساب، کتابشناسی مزارات و زیارت و انساب

امامزاده سلطان غریبه ـ دالاهو

بقعة این امامزاده در حاشیة غربی روستای شالان از دهستان بانزرده و در دامنة کوه سرکمر و مشرف به رودخانه ریژآو که در فاصلة تقریبی 200 متری جنوب بقعه در جریان است، واقع شده و چشم انداز آن زیبا است.

ساختمان بقعه با استفاده از قلوه سنگ و ملات گچ ساخته شده و دارای پلانی چهار گوش به ابعاد تقریبی 6×6 متر است. در ساخت این بنا قلوه سنگ‌های بزرگ در قسمت زیرین دیوارها و از سنگ‌های کوچکتر در قسمت بالای دیوارها و پوشش سقف آن استفاده شده است. ورودی بنا در ضلع شمالی آن واقع شده و ارتفاع آن در وضعیّت کنونی 20/1 و پهنای آن حدود 75 سانتی‌متر است. سطوح داخلی و خارجی دیوارها و پوشش گنبدی بنا دارای اندود گچ نیم کوب است.
در مقابل ورودی و در ضلع جنوبی بقعه، اثر محراب ایجاد شده که به صورت دو فرورفتگی تودرتو در دیوار اصلی بنا و با طاقی نیم دایره‌ای شکل ایجاد شده است.
در بالای محراب، بخش تقریباً مربّع شکلی به ابعاد 15×20/1 و به عمق حدود 10 سانتی‌متر ایجاد شده و در بالای آن سه پنجرة مستطیل شکل مشاهده می‌شودکه پنجرة میانی آن مسدود شده است. در ضلع‌های شرقی و غربی بنا دارای دو طاقچه و در ضلع شمالی و در طرف ورودی دو طاق‌نما به عمق حدود 55 سانتی‌متر مشاهده می‌شود.

پوشش بنا به صورت گنبدی پوش و به وسیلة چهار فیلپوش بر روی فضای مربّع بنا ایجاد شده است. ضلع شمالی بنا دارای 5 سانتی‌متر پیش‌آمدگی نسبت به سایر اضلاع آن است. تقریباً تمامی طاق‌های بنا به غیر از بخش محراب به صورت قالبی و تیزه‌دار ساخته شده است. به جهت واقع شدن بقعه در خارج روستا و نیز متروکه و نیمه مخروبه بودن آن، به امامزاده سلطان غریبه خوانده می‌شود.

در جهت شمال بقعه، آثار و خاکبرداری وسیعی در دامنه کوه مشاهده می‌شود. به نظر می‌رسد مهمترین عامل تخریب این بقعه، عوامل طبیعی و کوتاهی اهالی باشد. در وضعیّت کنونی پوشش گنبدی بنا تا حد زیادی فروریخته و تنها بخشی از آن باقی مانده است. همچنین شکاف‌های عمیق و بزرگ در دیوارها مشهود است. اندود گچی در سطوح دیوارهای (خارجی و داخلی) تا حد زیادی ریخته و نیاز شدید به مرمّت دارد.

با توجّه به موقعیّت اثر که در منطقه‌ای توریستی واقع شده است، در صورت بازسازی آن بر جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری منطقه افزوده خواهد شد.

گنبد کلایى (گنبد کربلایى): در حدود یک کیلومترى بالاتر از قلعه گه جیران در کنار راه ساسانى و پانصد متری مقبرة سلطان غریبه (سلطان قلی مه) گنبد کلایی یا کربلایی قرار دارد و نزدیکی آن، بناى آتشگاه بزرگى که قسمت اعظم آن باقى مانده به چشم مى‏خورد.

این بنا یک چهار ایوانى کامل به طول 5/11 و عرض 5/10 متر بوده که در چهار ضلع آن یعنى بین هر دو ایوان از خارج چهار اتاق مشابه قرار دارد. طول اتاق‏ها 5/2 متر و عرض آن‏ها 95/1 متر است. سه اتاق از این چهار اتاق بدون تاق است.

ضخامت دیوار آتشگاه 10/1 متر است و ارتفاع فعلى آن‏که تا زیر گنبد و تاق ایوان‏ها باقى مانده، چهار متر مى‏باشد. عرض هر ایوان یعنى فاصلة بین دو اتاق، 22/3 متر است. طرح و نقشة این بنا، شباهتى به چهار ایوانى سروستان فارس و کاخ خسرو پرویز قصر شیرین دارد.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
موضوعات
سایت علمی پژوهشی زیارتگاه های جهان اسلام (معرفی بیش از چهل هزار زیارتگاه)

طراح وبلاگ: سید محمد علوی زاده