مزارات ایران و جهان اسلام

سایت علمی پژوهشی زیارتگاه های ایران جهان اسلام (امامزاده ، بقعه، آرامگاه، مقبره، مزار، گنبد، تربت، مشهد، قدمگاه، مقام، زیارت، معرفی عالمان انساب، کتابشناسی مزارات و زیارت و انساب

امامزاده ابراهیم ـ شهسوار (تنکابن)

بقعة این امامزاده در روستاى کراتکوتى، از توابع گلیجان در جنوب روستاى واچک واقع شده است و به «آقا سید ابراهیم» مشهور است.

بناى بقعه در گورستان وسیع قرار دارد و محوّطة بقعه به همراه مسجدى قدیمى، سقّاخانه و آب‏نما، مکان جالبى را پدید آورده است. بناى اصلى بقعه چهارگوش و داراى گنبدى سبز در وسط و دو مناره در دو طرف آن است. چهار طرف بقعه از درون، ایوان و سقف ایوان‏ها گچبرى است. ضریح فلزى به طول سه و عرض 5/2 و ارتفاع 40/2 متر گور را پوشانده که مشبّک مى‏باشد. درِ ورودى بقعه که درون ساختمان آن قرار دارد، قدیمى و داراى آلت‏هایى است که در میان آن‏ها تخته به کار رفته و طرح‏دار است.

تنة چنار کهنسال کنار بقعه 620 سانتى‏متر بوده، ولى آن را قطع کرده‏اند و حدود دو متر از تنة آن باقى مانده است. در سمت چپ و راست بقعه، تنة یک کاج و همچنین کاجى بلند وجود دارد. آقاى حسینى ثابت، متولّى بقعه از زایران بى‏شمار این بقعه یاد مى‏کند. کنار بقعه مسجدى دو طبقه که نسبتاً قدیمى می‌باشد و همچنین یک سقّاخانه قرار دارد. فضاى این امامزاده بسیار جالب مى‏باشد و در حرم این بقعه کبوترانى بى‌شمار دیده مى‏شود که در سایر بقاع کمتر دیده شده است. سنگ گورهاى قدیمى با عبارات زیر در آن جا مشاهده گردید:

1. وفات مرحوم مشهدى رمضان ولد مرحوم غلامعلى‏1272 هـ . ق.

2. وفات مرحومه خدیجه بانو بنت کربلایى آقا بابا، 1245 هـ . ق.

3. وفات مرحومه مغفوره خانم.. شبنم... ذی الحجّه 1294 هـ . ق.

از شجره‏نامة وى اطّلاعى در دست نیست. به اعتقاد اهالى، از فرزندان امام موسى کاظم (ع) مى‏باشد. همچنین روى سر درِ ورودى نیز چنین نوشته شده است: «امامزاده سیّد ابراهیم بن موسى کاظم(ع)».

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.